Strona głównaUrodaPielęgnacja włosów od A do Z - jak zadbać o ich nawilżenie?

Pielęgnacja włosów od A do Z – jak zadbać o ich nawilżenie?

Włosy mogą dodawać pewności siebie, ale też sprawiać, że czujemy się atrakcyjne. Rzecz jasna muszą być zdrowe i zadbane. Jednak zanieczyszczenia, zbyt częsta stylizacja na ciepło, ale też dobór nieodpowiednich kosmetyków sprawiają, że pasma stają się wysuszone i tracą swój blask. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o włosy i skutecznie je nawilżać.

Postaw na domowe sposoby

Domowe sposoby wykazują dużą skuteczność w pielęgnacji włosów. Najlepiej przygotować maseczkę na bazie jogurtu, która nawilża włosy, ale i łagodzi podrażnienia. Do miski przekładamy 3 łyżki jogurtu, następnie dodajemy do niego jedno żółtko oraz 2 łyżki soku z cytryny. Całość mieszamy i nakładamy zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Następnie spłukujemy po 20 minutach i ponownie myjemy włosy. W żadnym wypadku maski nie można nakładać na przetłuszczone włosy, bo wtedy nie można oczekiwać, że będzie skuteczna. Możecie też przygotować maskę na bazie mleka koziego. Potrzebujemy 4 łyżki mleka, dodajemy do nich potarte na grubych oczkach jabłko oraz ogórka. Całość dokładnie mieszamy i przekładamy do lodówki na 10 minut. Po tym czasie maskę nakładamy na włosy na godzinę. Kosmetyk może nieco spływać. Z tego powodu włosy powinno się zabezpieczyć czepkiem kosmetycznym. Jeżeli skóra głowy jest bardzo podrażniona, to wybierzcie żel aloesowy, który złagodzi zaczerwieniania, ale też nawilży skórę. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć o wcierkach. Możecie zdecydować się na zakup tych, które przygotowane są na bazie rumianku, ale możecie wykonać je samodzielnie. Wystarczy tylko łyżkę suszu zalać wrzątkiem i poczekać aż rumianek się zaparzy. Na koniec przemywamy wcierką włosy i skalp.

Nawilżająca pielęgnacja włosów

Ważna jest także nawilżająca pielęgnacja włosów. Warto sięgnąć po maski i odżywki, które w składzie mają kwas hialuronowy. Otóż nie tylko odpowiada on za prawidłowe nawilżenie włosów, ale też pozwala je utrzymać. Chroni przed ucieczką wilgoci, a przy tym działa regenerująco i chroni przed wysuszającym działaniem detergentów, które często znajdują się w szamponach. Na uwagę zasługuje jeszcze niacynamid, który reguluje poziom wydzielana sebum. Odżywia skórę i zapobiega jej nadmiernemu przetłuszczaniu. Do tego też nawilża włosy. Kolejnym ważnym składnikiem jest też glinka, która wykazuje działanie antybakteryjne i usuwa nadmiar sebum. W kosmetykach powinna znaleźć się duża ilość olejków roślinnych, które wygładzają strukturę włosów, ale też ich stosowanie zapobiega puszeniu się włosów.

Czy można farbować zniszczone włosy?

Zacznijmy od tego, że włosy zniszczone nie powinny być stylizowane na ciepło. Najlepiej odstawić prostownicę. Natomiast włosy powinny suszyć się naturalnie. Ewentualnie można też zastosować zimny nawiew. Zawsze trzeba używać kosmetyków zapewniających termoochronę. Jeżeli chodzi o farbowanie czy rozjaśnianie włosów, to nie można powiedzieć jednoznacznie czy konieczna jest całkowita rezygnacja z tych zabiegów fryzjerskich. Na pewno należy je ograniczać, a więc wykonywać je co 3 miesiące. Do tego farby w swoim składzie nie powinny mieć amoniaku, który może uczulać, ale też rozchyla łuski włosów. Zamiast farbować odrosty lepiej zdecydować się na tonowanie włosów. Rzeczywiście pozwala to ukryć odrost, ale też dobrze odświeża włosy i ich kolor. Tonowanie jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje uszkodzenia włosów. Otóż tonery nie odchylają łusek, lecz je oblepiają.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane