Strona głównaMuzyka i KulturaMaciej Maleńczuk Biografia

Maciej Maleńczuk Biografia

Maciej Maleńczuk urodził się 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie. Jest polskim piosenkarzem, gitarzystą, poetą i osobowością telewizyjną. W początkowych latach swojej kariery znany był jako „bard Krakowa”. Uważany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych i awangardowych polskich muzyków. Jak wygląda historia Macieja Maleńczuka? Przyjrzyjmy się jej z bliska.

Życiorys

Przyjrzyjmy się życiorysowi Macieja Maleńczuka.

Wczesne lata

Był absolwentem kilku szkół podstawowych. Następnie uczęszczał do szkoły zawodowej, a potem do gimnazjum. W 1981 roku został skazany za odmowę służby wojskowej. Za odmowę odbycia służby wojskowej został skazany na dwa lata więzienia.
Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze i komponować piosenki. Jego pierwsza piosenka była w stylu bluesowym. Przez osiem lat był muzykiem ulicznym, m.in. w Krakowie.

Kariera

Do zespołu Püdelsów dołączył w 1986 roku na zaproszenie Andrzeja Bieniasza. Od 1986 do 2005 był wokalistą i frontmanem. Nagrali razem pięć albumów.

W 1993 roku założył zespół Homo Twist. Ich pierwszy album ukazał się rok później.

W 1998 roku wydał swój pierwszy solowy album. Jego wiersze były publikowane nieregularnie, często zawierały teksty do jego piosenek. Publikował również między innymi w „Brulionie”.

Jest również autorem wiersza Chamstwo W państwie. Został on wydany w formie książkowej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie w 2003 roku.

Był członkiem jury trzeciej edycji Idola w 2004 roku.

Premiera Balu u Wolanda na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata odbyła się w chorzowskim Teatrze Rozrywki 13 marca 2004 roku. Napisał również utwory muzyczne, które były wykonywane w spektaklu.

Wręczono mu nagrodę im. Karola Musioła w Konkursie Prapremier 46. KFPP, Opole 12 czerwca 2009.

Wystąpił na płycie WU-HAE z 2009 roku, Opera Nowohucka.

W 2010 roku wystąpił na kilku koncertach Męskiego Grania.

Na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury otrzymał z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W marcu 2014 artysta opublikował napisany przez siebie utwór VLADIMIR, poświęcony aktualnym wydarzeniom.

W 2015 roku ukazał się „Ćpałem, chlałem i przetrwałem”. Jest to książka, która zawiera wywiad Macieja Maleńczuka z Barbarą Burdzy.

W 2016 roku ukazała się druga część wywiadu, zatytułowana Chamstwo w państwie.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane