Strona głównaPraca i BiznesZłotówki czy euro – w czym zarabia opiekunka seniora w Niemczech?

Złotówki czy euro – w czym zarabia opiekunka seniora w Niemczech?

Opiekunki seniorów decydujące się na pracę w Niemczech zazwyczaj mogą wybrać, czy pensja będzie wypłacana im w złotówkach, czy w euro. Możliwe jest też wybranie wariantu mieszanego. Zobacz, z czym on się wiąże i poznaj odpowiedź na pytanie, czy lepiej jest zarabiać w euro, czy w złotówkach.

Kiedy można wybrać, czy zarabia się w złotówkach, czy w euro? 

Praca w Niemczech kojarzy się z zarobkami w euro. Nie zawsze tak jednak jest. Opiekunka osób starszych podejmująca zatrudnienie przez agencje pracy może zdecydować, czy chce otrzymywać pensje w euro, czy w złotówkach. Zazwyczaj decyzje musi podjąć przed podpisaniem umowy, a zmiany dokonać może dopiero przy podpisywaniu nowego kontraktu. Decyzje warto więc dokładnie przemyśleć oraz przeanalizować zalety i wady każdego z rozwiązań. 

W euro czy w złotówkach – jakie jeszcze są opcje wypłaty wynagrodzenia dla opiekunki seniora w Niemczech? 

Agencje pracy zazwyczaj pozwalają wybrać opiekunkom, czy ich wynagrodzenie będzie wypłacane w złotówkach, czy w euro. Wiele z pośredników zatrudnienia proponuje też system mieszany, oznacza to, że część pensji przelewana jest w euro, a część w złotówkach. Kwota w euro trafia na konto walutowe opiekunki, a ta z polskich złotych na tradycyjny rachunek bankowy. Warto tu zaznaczyć, że system mieszany zazwyczaj zakłada, że część wpłaty w europejskiej walucie wynosi ok. 400 euro. Jego plusem jest natomiast to, że bez konieczności przewalutowywania z wynagrodzenia można korzystać w Polsce i w krajach, w których obowiązuje euro. 

Co wybrać – pensje w złotówkach czy w euro? 

O zaletach i wadach pensji w euro i w złotówkach dokładnie piszą poradniki dla opiekunek z https://opieka.felizajob.pl/blog/. Wskazują one, że pensja w złotówkach to dobry wybór dla osób po raz pierwszy wyjeżdżających do Niemiec i nie wiedzących, czy swoją przyszłość zawodową zwiążą z tym krajem i opieką nad seniorami. Na pensje w złotówkach często decydują się też opiekunki na zastępstwo, które za granicą spędzają do miesiąca czasu. Panie i panowie, którzy na stałe decydują się podjąć opieki nad niemieckim seniorem wolą otrzymywać wypłatę w euro, bowiem pozwala im to swobodniej korzystać ze środków za granicą. 

O czym pamiętać wybierając walutę wynagrodzenia? 

Każda decyzja o tym, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie, niesie za sobą konsekwencje. Pensja w złotówkach oznacza, że konieczne będzie przewalutowanie z EURO na PLN według kursu banku, który można sprawdzić np. tutaj https://wise.com/pl/currency-converter/eur-to-pln-rate. Opiekunki, które decydują się na wypłatę w euro, muszą natomiast założyć konto walutowe lub też skorzystać z konta walutowego członka najbliższej rodziny. 

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane