Strona głównaMuzyka i KulturaJak Zostałem Gangsterem O Kim?

Jak Zostałem Gangsterem O Kim?

Praktycznie rzecz biorąc, jestem gangsterem, który jest Polakiem. Urodziłem się w Polsce, ale w młodym wieku przeniosłem się do Ameryki. Chodziłem do szkoły, ale okazało się, że nie jestem zainteresowany nauką, więc poszedłem do pracy w fabryce. Pracowałem tam przez kilka lat, ale zdałem sobie sprawę, że w moim życiu czegoś brakuje, a tym czymś był sens życia. Chciałem się dowiedzieć, jak to jest, więc zacząłem szukać. Wtedy odkryłem, że interesuję się gangsterami. Zacząłem się uczyć o ich historii i o tym, jak stali się tym, kim byli.

Pewnego razu w Ameryce

Pomimo swoich wad, Pewnego razu w Ameryce to dobry film gangsterski. Posiada niektóre klasyczne cechy gatunku filmów gangsterskich, ale jest inny pod wieloma względami.

Przygoda w Ameryce rozgrywa się w latach 20. w Nowym Jorku. Opowiada o grupie żydowskich dzieci, które stają się członkami gangu. Film porusza także tematy miłości, zdrady, straty i wewnętrznego poczucia winy. Film oparty jest na półautobiograficznej powieści napisanej przez żydowskiego gangstera Harry’ego Grey’a.

Przygoda w Chinach

Przygoda w Chinach to przygodowy film akcji z elementami sztuk walki. Akcja filmu rozgrywa się w czasach dynastii Qing i oparta jest na historii kantońskiego bohatera ludowego o imieniu Wong Fei-hung.

Wong Fei-hung był nauczycielem i trenerem sztuk walki, a także członkiem lokalnej milicji. Po przybyciu na miejsce Wong Fei-hung natknął się na swojego europejskiego przyjaciela. Wkrótce zostaje uznany za wichrzyciela przez skorumpowanych amerykańskich urzędników. Jego misją jest ochrona społeczności przed obcą inwazją. Zmaga się ze skorumpowanymi urzędnikami i gangsterami.

Boyz N’ The Hood

W lecie 1991 roku na ekrany kin wszedł przełomowy dla gatunku gangsterski dramat kryminalny „Boyz N’ The Hood”. W filmie, którego scenarzystą i reżyserem jest John Singleton, wystąpili Ice Cube, Cuba Gooding Jr. i Laurence Fishburne. Film oparty jest na historii trzech nastoletnich chłopców z South Central Los Angeles.

Mimo że film ma już ponad dwadzieścia pięć lat, nadal jest uważany za pozycję obowiązkową. Film jest przestrogą dla czarnej młodzieży z dzielnicy zniszczonej przez przemoc gangów i narkomanię. Przyczynił się także do powstania nowego rodzaju czarnego kina w latach 90-tych.

Złapanie

„Złapanie” to brytyjsko-amerykańska komedia kryminalna z 2000 roku w reżyserii Guya Ritchiego. Akcja filmu rozgrywa się w londyńskim podziemiu przestępczym. Zawiera skomplikowaną historię trzech międzynarodowych mafii, które walczą o skradziony diament. Film zawiera również 100 minut brutalnej zbrodni.

W filmie występuje gwiazdorska obsada z Jasonem Stathamem na czele. W filmie występuje również Brad Pitt jako cygański wojownik o nagrodę. Film wyróżnia się także nieliniową narracją.

Film ma także skomplikowaną podwójną fabułę, która prowadzi do pamiętnego finału.

Menace II Society

Na początku lat 90-tych „Menace II Society” był jednym z najpopularniejszych filmów o bandytach w Ameryce. Do kin trafił wiosną i wczesnym latem 1993 roku. Reżyserowali go bracia Hughes, Allen i Albert, którzy już wcześniej nakręcili kilka teledysków. Mieli zaledwie 21 lat, kiedy ukończyli film.

Film został wydany rok po zamieszkach w Los Angeles w 1992 roku i przedstawiał życie młodego czarnego mężczyzny dorastającego w Watts w Kalifornii. Jest to film nihilistyczny, który nie pozostawia swoich bohaterów bez szwanku. Debiut braci Hughes to film, który pomógł spopularyzować gatunek filmów o gangsterach.

Wróg publiczny

Na początku lat trzydziestych Hollywood wyprodukowało wiele filmów o gangsterach. Często były one oparte na prawdziwych przestępcach, którzy stali się bohaterami ludowymi. Filmy te często powtarzały ten sam schemat powstawania i upadku przestępców. W konsekwencji krytycy twierdzili, że filmy gangsterskie gloryfikują przestępców i ich zbrodnie.

Wróg publiczny to jeden z najwcześniejszych filmów gangsterskich wyprodukowanych przez Warner Bros. Został nakręcony w 1931 roku, kiedy obowiązywała jeszcze prohibicja. Wyreżyserował go William Wellman, który był znany z pomysłowych ujęć. Te ujęcia stworzyły ponurą, niesamowitą atmosferę i nadały filmowi nowoczesny wygląd.

The Harder They Come

„How I became a gangster about who” to popularna piosenka z lat 80. Piosenka została napisana przez Jimmy’ego Cliffa. Była wielkim przebojem w radiu i ostatecznie uczyniła piosenkarza bohaterem ludowym. Piosenka stała się tytułem filmu The Harder They Come.

Film został zainspirowany prawdziwą historią Ivanhoe „Rhyging” Martina, legendarnego banity z Jamajki. Był to również pionierski film dla jamajskiego przemysłu rozrywkowego. Został wyprodukowany w 1982 roku. Został wydany w Stanach Zjednoczonych i stał się kultowym hitem.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane