Większość związków z narcyzem lub osobą o tendencjach narcystycznych podąża za określonym cyklem z etapami: mianowicie idealizacją, dewaluacją i odrzuceniem. Te etapy są określone przez to, jak traktują swojego partnera, aby uzyskać od niego to, czego chcą. Etap idealizacji. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, na początku często będą mówić rzeczy takie jak: „Jesteś moją bratnią duszą” lub „Nigdy wcześniej nie czułem się w ten sposób o nikim”. Ten etap może trwać tygodnie lub miesiące. Narcyzi mogą szybko rozwijać związek, a obiekt ich uczuć może czuć się tak, jakby był stawiany na piedestale. Etap dewaluacji.
Dewaluacja jest kolejnym etapem związku z narcyzem. Kiedy początkowe zauroczenie zaczyna słabnąć, prawdziwa osobowość narcyza może zacząć świecić. Mogą subtelnie lub jawnie zdewaluować swojego partnera, używając taktyk takich jak wycofanie uczucia, wstrzymanie emocjonalnej lub fizycznej intymności. Mogą nadal okazywać uczucia, ale będą próbować zniwelować zaufanie partnera.
Etap odrzucenia. Kiedy narcyz nie dostaje już tego samego emocjonalnego haju od swojego partnera, obelgi mogą się nasilić, a narcyz może pracować, aby zapewnić, że stanie się „zwycięzcą” w związku. Kiedy ich partner prosi o kompromis, empatię lub uczciwość lub zaczyna wyznaczać granice, narcyz prawdopodobnie odrzuci swojego partnera, ponieważ nie daje im już emocjonalnego haju, którego potrzebują.
Subtelne ostrzeżenia
W początkowych etapach narcyz może być w ciągłej komunikacji ze swoim partnerem, często wysyłając SMS-y i dzwoniąc. Chcą wiedzieć wszystko o osobie, z którą są, w tym wszystkie złe rzeczy, przez które przeszli. Na początku ich partner może myśleć, że to miłe, że ktoś chce je poznać; jednak prawdziwy narcyz nie czuje empatii i często pyta o ciężkie czasy z czysto egoistycznych powodów. Jeśli mogą zapewnić rozwiązania, będą wyglądać jak bohater; zbieranie tych informacji daje im również rzeczy, które mogą podnieść później w związku, aby pomóc w zerwaniu partnera. Narcyzi wiedzą, kim są i co robią.
Często będą dawać subtelne ostrzeżenia, ale ponieważ są one splecione z innymi komplementami i aktami sympatii, te komentarze mogą być łatwe do przeoczenia. Mogą powiedzieć takie rzeczy jak: „Jesteś dla mnie zbyt dobry” lub „Zasługujesz na więcej”. Ich partner może po prostu myśleć, że są słodkie. Ale rzeczywistość jest taka, że te proste frazy są często subtelnymi ostrzeżeniami. Kiedy narcyz wie, że jego partner jest zaangażowany w związek, może powoli zniwelować swoją samoocenę i pewność siebie. Narcyz może zacząć opowiadać historie z własnego życia, historie, które mogą być bolesne lub traumatyczne, w których zawsze są ofiarą. Pokazanie się w bezbronnej pozycji pomaga im wzmocnić zaufanie partnera. Jeśli ich partner jest empatyczny, prawdopodobnie będzie chciał pomóc narcyzowi naprawić ból, który odczuwa, wciągając go głębiej w związek i ustawiając go z trudnym zadaniem.
Narcyzi zwykle mają opinię, że nic nie jest ich winą. Czy to ich zachowanie, czy coś, co im się przydarzyło, narcyz prawdopodobnie nigdy nie przyzna, że się myli. Często odchylają odpowiedzialność z powrotem na swojego partnera, przekonując go, że ich reakcja jest problemem, a nie zachowanie narcyza. Narcyzi stawiają swoich partnerów na piedestale na początku relacji; następnie, mogą nagle stać się odległe, znikając na długie odcinki w czasie. To zachowanie może sprawić, że ich partner spróbuje dowiedzieć się, co zrobił źle i spróbować zrobić rzeczy w porządku, więc związek może wrócić do sposobu, w jaki był. Następnie, rzeczy mogą wrócić do tego, jak były, aż do następnego razu.
Prawdziwy narcyz może robić to wielokrotnie, aby utrzymać swojego partnera uzależnionego od nich, co utrudnia podjęcie niezbędnych kroków, aby przejść dalej i opuścić związek z narcyzem.
Artykuł napisany we współpracy z portalem Naturalnie o Zdrowiu