Strona głównaUrodaCo jest lepsze – odżywka czy maska do włosów?

Co jest lepsze – odżywka czy maska do włosów?

Czy lepsza jest odżywka, czy maska do włosów? Oczywiście na pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od sytuacji. Odżywka może być bardziej odżywcza niż maska – wszystko zależy od jej składu. Produkty należy dobierać do włosów indywidualnie. Chociaż obowiązuje jedna ogólna zasada – odżywkę stosuje się po każdym umyciu włosów, a maskę rekomenduje się aplikować na głowę raz, dwa razy w tygodniu.

Jak działa maska do włosów?

Maska do włosów jest zazwyczaj bardziej skoncentrowana niż odżywka do włosów. Może zawierać więcej składników aktywnych i zwykle ma gęstą, treściwszą konsystencję. Maskę do włosów nakłada się na włosy na dłuższy czas, zwykle od 5 do 15 minut, aby mogła głęboko wniknąć w strukturę i zapewnić mu odżywienie. Maska jest produktem idealnym dla włosów suchych, zniszczonych lub łamliwych. Częstotliwość nakładania maski to 1-2 razy w tygodniu – częstsza aplikacja mogłaby nadmiernie obciążyć włosy i spowodować ich przyklapnięcie.

Jak działa odżywka do włosów?

Odżywka do włosów to produkt, który powinno się stosować każdorazowo po umyciu włosów. Nie tylko je kondycjonuje, ale też ułatwia rozczesywanie i chroni przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, promienie słoneczne czy uszkodzenia mechaniczne. Odżywkę zwykle spłukuje się z włosów, chociaż dostępne są również tak zwane BS-y – produkty bez spłukiwania w formie lżejszych sprejów, płynów czy lekkich emulsji.

Kiedy stosować maskę do włosów, a kiedy odżywkę?

Warto przejść do pytania: kiedy używać maski do włosów, a kiedy odżywki? Maskę do włosów stosuj jako zabieg regeneracyjny – mocno nawilżający, wygładzający czy odbudowujący strukturę włosów raz w tygodniu. Odżywkę stosuj natomiast po każdym myciu głowy. Produkt możesz wczesywać w mokre włosy lub stosować jako pierwszy krok w metodzie mycia włosów OMO (skrót od odżywka – mycie – odżywka). Warto mieć na półce co najmniej dwie odżywki – jedną na przykład nawilżającą i jedną z olejkami, aby dostarczać włosom składników we właściwych proporcjach. To samo dotyczy masek. Stosuj zamiennie produkty nawilżające i emolientowe, aby zachować właściwy poziom dostarczanych składników.

Czy można przesadzić z produktem kondycjonującym?

Tak. Na przykład zbyt często stosowana odżywka z proteinami może włosy przeproteinować. Staną się sztywne, stracą blask, przestaną współpracować przy stylizacji. Dlatego po pierwszym zastosowaniu produktu Twoje włosy wyglądają świetnie, ale po ponownej, czwartej czy piątej aplikacji możesz dojść do mylnego wniosku, że maska czy odżywka Ci nie służy. Tymczasem to nie prawda. Włosy po prostu potrzebują w tym momencie nawilżenia lub wygładzenia. Zaaplikuj im inną odżywkę, a do używanej maski wróć za kilka dni lub tygodni. Przeplatanie użycia kosmetyków pielęgnacyjnych pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty bez efektu bad hair day.

Podsumowanie – maska nie jest lepsza od odżywki, ani odżywka od maski. To różne typy produktów, których włosy potrzebują z odmienną częstotliwością. Odżywkę nakładaj po każdym myciu głowy. Maskę stosuj 1-2 razy w tygodniu (lub zgodnie z informacją podaną przez producenta danego kosmetyku). Nie warto rezygnować ani z maski, ani z odżywki.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane