Strona głównaZakupyJak wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia butów?

Jak wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia butów?

Czyste, zadbane obuwie to swego rodzaju wizytówka człowieka. Buty są uzupełnieniem Twojego stroju, a dla wielu osób – nawet jego najważniejszym elementem. Jak wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia obuwia, by zapewnić mu najlepszą ochronę i odświeżenie? Czy można używać jednego środka do wszystkich rodzajów butów?

Jakie środki do pielęgnacji obuwia znajdują się w sprzedaży?

Rynek specjalistycznych środków przeznaczonych do czyszczenia obuwia ciągle się poszerza. Kiedyś można było sięgać po zbitą, gęstą pastę w puszce, ewentualnie w tubie, ale na szczęście sporo się zmieniło i producenci dbają o to, by każdy rodzaj obuwia dało się samodzielnie wyczyścić we własnym domu. Same środki do pielęgnacji można umownie podzielić na kilka kategorii czy też rodzajów, a mianowicie:

Każdy rodzaj produktów ma oczywiście inne funkcje i ich działanie często się uzupełnia. Sprawdź, jak działają poszczególne preparaty i kiedy można je wykorzystać.

Różne rodzaje środków do czyszczenia butów

Podstawowymi preparatami przeznaczonymi do obuwia każdego rodzaju są różne środki czyszczące. Warto używać ich razem z niezbędnymi akcesoriami, czyli ściereczkami, szczotkami czy gąbkami, które w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane buty, pozwolą Ci usunąć większe zabrudzenia przed zasadniczym czyszczeniem.

Co się natomiast tyczy produktów, to również tutaj należałoby wymienić kilka typów takich, jak pianki, spraye czy pasty. Poza konsystencją różni je także przeznaczenie. Takie środki mogą być stosowane zarówno w przypadku skóry licowej (gładkiej), jak i zamszowej. Wybrane marki oferują również wyroby nadające się do czyszczenia obuwia sportowego. Przez zakupem i użyciem sprawdź, czy określony środek może być stosowany na wybranym materiale – zwykle zalecamy też wykonanie małej próby i nałożenie odrobiny w mało widocznym miejscu. Jeśli nie dojdzie do odbarwienia czy innych uszkodzeń, możesz wykorzystać produkt do czyszczenia.

Środki do pielęgnacji

Do umownej grupy środków do pielęgnacji obuwia, które jednocześnie lekko oczyszczają ich powierzchnię można zaliczyć wszelkiego rodzaju preparaty, które pozwalają natłuścić skórę licową, wypolerować powierzchnię czy też odświeżyć kolor w przypadku butów zamszowych i wykonanych z innych skór szorstkich.

W sprzedaży dostępny jest całkiem spory wybór kosmetyków do obuwia, za pomocą których szybko przywrócisz im elegancki wygląd po procesie czyszczenia. Najpopularniejsze są z pewnością nadal pasty do butów, czy to w płynie, czy też w pomadzie. Bezbarwne nadają się do wszystkich kolorów skór licowych lub innych gładkich materiałów. Możesz też wybrać barwione pasty, które delikatnie podkreślą odcień obuwia. 

Pewną nowością są specjalne tłuszcze lub woski obuwnicze, które nadają się zarówno do nawilżenia przesuszonej skóry butów, jak i zabezpieczania ich powierzchni. Renowatory są natomiast złożonymi środkami, które dbają o całą powierzchnię obuwia, likwidują drobne zarysowania i odświeżają kolor czy elastyczność skóry. Preparaty do renowacji dobierzesz tak do zamszu, jak i gładkich materiałów.

Impregnacja butów i odświeżanie

Każdy wie, że deszcz czy śnieg to czynniki wyjątkowo niebezpieczne dla butów. Jeśli dodatkowo towarzyszy im sól drogowa i błoto, brak odpowiedniej ochrony powierzchni może szybko doprowadzić do głębokich uszkodzeń.

Dzięki impregnatom, najczęściej oferowanym w sprayu lub mleczku, zabezpieczysz nową parę przed negatywnym wpływem pogody. Pamiętaj jednak, aby zabieg impregnowania co pewien czas powtórzyć – najlepiej na wysuszonych, lekko odkurzonych lub wyczyszczonych butach. Po każdym nałożeniu pozwól też, by impregnat wysechł i się wchłonął.

Wybór najlepszego preparatu (lub preparatów) do pielęgnacji obuwia może wydawać się dość skomplikowany, biorąc pod uwagę to, jak wiele ich znajduje się w sklepach obuwniczych czy w Internecie. Wystarczy jednak zapoznać się z opisem produktu oraz sposobem użycia, by bez większego trudu znaleźć ten odpowiedni.

Szukasz profesjonalnych, sprawdzonych i bezpiecznych kosmetyków dla swoich butów? Postaw na preparaty WielkiShoe!

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane