Posiadanie torbieli nerki nie jest łatwą sytuacją. Istnieje wiele objawów, które należy wziąć pod uwagę, a także szeroki wachlarz metod leczenia, które można wybrać. Najskuteczniejszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak szybko rośnie torbiel na nerce, jest wizyta u lekarza i uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji.
Symptomy
Symptomy wzrostu torbieli na nerce mogą występować na wiele różnych sposobów. Mogą obejmować łagodny ból i tkliwość, gorączkę i tępy ból. U niektórych osób pojawia się również żółtaczka, zażółcenie oczu i ból w dolnej części pleców.
Chociaż przyczyna powstawania torbieli nerek nie jest znana, są one na ogół nieszkodliwe. Mogą być jednak zakażone i mogą blokować przepływ moczu. Niektóre osoby muszą być usuwane chirurgicznie.
Istnieje wiele badań diagnostycznych, które mogą być wykorzystane do diagnozowania i monitorowania tego stanu. Niektóre z nich to tomografia komputerowa (CT), ultradźwięki, rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie. Badania te mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych.
Podczas badań pracownik służby zdrowia wykona szereg zdjęć w poszukiwaniu oznak wzrostu torbieli nerki. Obrazy te zostaną przejrzane przez nefrologa, który określi, czy potrzebne są dalsze badania lub leczenie. Badania mogą być przeprowadzane regularnie, ale lekarze będą chcieli sprawdzić torbiele po sześciu do dwunastu miesiącach.
Diagnoza
Objawy rozrostu torbieli nerek są zwykle łagodne, ale w kilku przypadkach mogą wystąpić poważne komplikacje. Obejmują one infekcje, wysokie ciśnienie krwi i rozwój skrzepu, który może pęknąć i krwawić do dróg moczowych. Mogą też powodować ból w boku między żebrami a biodrem.
Nerki to organy w kształcie fasoli, które filtrują krew i usuwają odpady z organizmu. Znajdują się pod klatką piersiową, za narządami jamy brzusznej. Składają się z małych części roboczych zwanych nefronami. Pomagają też regulować ciśnienie krwi.
Mogą urosnąć do rozmiarów piłki tenisowej. Często są powodowane przez mutacje genetyczne. Mogą też pojawić się z innych powodów. W niektórych przypadkach mogą zastąpić nerkę.
Jeśli Twój lekarz podejrzewa, że torbiele mogą powodować problemy, będziesz musiał poddać się serii badań. Pierwszym z nich jest badanie obrazowe. Badanie to może pomóc w wykryciu dużych torbieli i odróżnieniu torbieli łagodnych od guzów nowotworowych.
Leczenie
Cysty w nerkach, niezależnie od tego, czy występują u dorosłych czy u dzieci, mogą powodować różne objawy. Mogą też prowadzić do niewydolności nerek. Na szczęście istnieją możliwości leczenia.
Są dwa różne rodzaje torbieli. Torbiele proste i torbiele złożone. Ten drugi typ może wskazywać na raka. Pierwszy typ zwykle nie daje żadnych objawów.
Proste torbiele nerek to okrągłe, podobne do wody, wypełnione płynem worki o średnicy mniejszej niż 1 cal. Torbiele te są częste u ludzi w miarę starzenia się. U dzieci są rzadkie. Często są wykrywane podczas badań obrazowych z innych powodów.
Większe torbiele mogą utrudniać przepływ moczu, mogą też uciskać pobliskie organy. Mogą ulec zakażeniu i do ich usunięcia może być konieczna operacja.
Zakażone torbiele są zazwyczaj leczone antybiotykami. W rzadkich przypadkach może być wymagana dodatkowa operacja.
Pierwszym krokiem w identyfikacji torbieli nerki jest badanie ultrasonograficzne. Urolog używa systemu Bozniak Scoring System, aby zdiagnozować i ocenić wielkość torbieli. Im wyższy stopień, tym większe prawdopodobieństwo, że torbiel przekształci się w raka.
Skleroterapia
Zależnie od wielkości torbieli na nerce, może być możliwe jej wyleczenie bez operacji. Torbiel na nerce jest wypełnionym płynem workiem, który tworzy się na nerce. Może to być pojedyncza torbiel na jednej nerce lub grupa torbieli na obu nerkach.
Torbiel na nerce jest zwykle łagodna. Jednak jeśli jest duża lub skomplikowana, może być konieczna operacja. Skleroterapia to rodzaj leczenia, które może usunąć torbiel na nerce. Polega ona na wstrzyknięciu do torbieli silnego roztworu. Roztwór ten drenuje torbiel i otaczającą ją tkankę.
Normalnie skleroterapia jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Sesja skleroterapii trwa mniej niż godzinę. W razie potrzeby zabieg skleroterapii jest zwykle powtarzany. Zaleca się, aby pacjent odczekał co najmniej 6 tygodni od pierwszej sesji skleroterapii, aby poddać się kolejnej sesji skleroterapii.
Celem tego badania była ocena skuteczności przezskórnej aspiracji torbieli ze skleroterapią pod kontrolą USG. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa została wybrana na podstawie wywiadu i badania fizycznego. Druga grupa została wybrana na podstawie wyników badania ultrasonograficznego i testów krzepliwości.