Strona głównaPraca i Biznes25 Godzin Tygodniowo Jaki To Etat?

25 Godzin Tygodniowo Jaki To Etat?

Pracowanie 25 godzin tygodniowo jest niemożliwym celem dla większości ludzi, ale prawda jest taka, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ponad 80% kobiet wolałoby pracować w elastycznym harmonogramie lub w pracy, która pozwala im wybrać swój harmonogram. W Niemczech, gdzie tydzień pracy jest najkrótszy, ludzie zazwyczaj pracują około 25 godzin tygodniowo. Ale jaki rodzaj pracy na pełen etat jest najbardziej idealny?

80% kobiet nie chce pracować 25 godzin tygodniowo

Zwiększenie godzin pracy dla matek było odpowiedzialne za 11 procent wzrostu PKB od 1970 roku, ale wiele praw państwowych przyjmuje inną postawę. Co więcej, kobiety są nadreprezentowane wśród tych, których godziny pracy ulegają wahaniom. Podczas gdy mężczyźni są równie niezadowoleni z pracy w niepełnym wymiarze godzin, kobiety czują się jeszcze bardziej napiętnowane.

Powód, dla którego kobiety częściej pracują w niestandardowych godzinach, może mieć wiele wspólnego ze społecznymi i kulturowymi barierami tych krajów. Na przykład kobiety w świecie arabskim mają najniższe oficjalne wskaźniki zatrudnienia. Ponadto, istnieje problem molestowania seksualnego. Według badania MOP, prawie 20% zamężnych kobiet w Czechach i Bułgarii wolałoby zostać w domu, gdyby ich mężowie zarabiali wystarczająco dużo. Statystyki nie uwzględniają jednak pracy, którą kobiety wykonują w domu bez wynagrodzenia. Pomimo tych statystyk, kobiety pracują dłużej niż mężczyźni, jeśli wziąć pod uwagę dodatkowy czas spędzany w domu.

Niemcy pracują najmniej godzin tygodniowo

Ustawa o godzinach pracy w Niemczech ogranicza liczbę godzin, które pracownik może średnio przepracować. Przeciętny dzień pracy wynosi osiem godzin, a liczba dni, które mogą pracować w tygodniu jest ograniczona do maksymalnie 32. Niemcy mogą jednak pracować nawet 10 godzin dziennie, jeśli robią to przez sześć miesięcy lub dłużej. Średnia liczba godzin, które pracownik może przepracować w tygodniu, wynosi 34,2 godziny, co stanowi mniej niż pół godziny dziennie w innych krajach.

Praca jest również priorytetem w Niemczech, a wielu Niemców spędza swoje godziny czuwania w biurze z kolegami i klientami. Podczas gdy Amerykanie są bardziej skłonni do pracy w pełnym wymiarze godzin, czterdziestogodzinne tygodnie pracy wydają się być normą dla wielu Niemców. Jednak ich równowaga między pracą a życiem prywatnym jest zupełnie inna. Niemcy są niezwykle skupieni na swojej pracy i relacjach ze współpracownikami, więc mają tendencję do dłuższej pracy niż Amerykanie.

Pracownicy sezonowi pracują mniej niż 29 godzin tygodniowo

Jeśli pracujesz więcej niż 30 godzin tygodniowo, kwalifikujesz się do płatnego zwolnienia lekarskiego, świadczenia, które większość pracodawców musi zaoferować swoim pracownikom. Zgodnie z prawem, pracodawcy muszą dać pracownikom jedną godzinę płatnego zwolnienia lekarskiego na każde 30 godzin pracy. Dodatkowo, nie mogą odmówić zatrudnienia osoby, która potrzebuje płatnego zwolnienia lekarskiego lub podjąć działań odwetowych przeciwko niej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do płatnego zwolnienia lekarskiego jako pracownik sezonowy.

W Oregonie, pracodawcy muszą zapewnić pracownikom sezonowym uczciwe oszacowanie średniej liczby godzin pracy w tygodniu. Muszą również dostarczyć informacji o liście gotowości firmy. Muszą dostarczyć pisemny harmonogram pracownikom sezonowym z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Ponadto, pracownicy sezonowi muszą mieć zapewnioną określoną ilość odpoczynku pomiędzy zmianami oraz rekompensatę za wszelkie zmiany w harmonogramie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby pracodawcy spełniali te wymagania.

Elastyczny harmonogram

Jeśli obecnie pracujesz w pełnym wymiarze godzin, ale musisz pracować więcej niż 25 godzin tygodniowo, możesz poprosić o elastyczny harmonogram w miejscu zatrudnienia. Ta prośba powinna być sformatowana w pozytywnym świetle i powinieneś wyjaśnić, dlaczego chciałbyś pracować więcej godzin. Na przykład, możesz chcieć pracować w domu jeden wieczór w tygodniu, lub możesz potrzebować opieki nad członkiem rodziny. Jeśli nie jesteś pewien, jak podejść do tej kwestii, spróbuj skontaktować się z działem kadr swojego pracodawcy, aby omówić swoje konkretne potrzeby.

Większość pracodawców zdaje sobie sprawę, że pracownicy doceniają możliwość wyboru własnego harmonogramu. To może pomóc im lepiej zarządzać swoim czasem, jak również koordynować ich dzień pracy z innymi zobowiązaniami. Ponadto, może to pozwolić pracownikom pracować w spokojniejszych porach dnia, co może poprawić ich produktywność. Elastyczne harmonogramy są szczególnie przydatne w dobie pandemii koronawirusów. Pozwala pracodawcom na dostęp do bardziej zróżnicowanej puli wnioskodawców.

Płace za nadgodziny

Płace za nadgodziny są wypłacane za godziny przepracowane ponad standardowy harmonogram pracy i są zazwyczaj podwójne w stosunku do regularnej stawki godzinowej. Stawki za nadgodziny są zwykle uzgadniane między pracodawcą a pracownikiem. W niektórych stanach są one nawet uregulowane prawnie. Jednak nadal ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma żadnych przepisów federalnych wymagających od pracodawców płacenia za nadgodziny. Zanim zaczniesz pracować dodatkowe godziny, musisz dowiedzieć się, czy jesteś zwolniony, czy nie, a następnie sprawdzić obowiązujące stawki.

Niektóre miejsca pracy mają ograniczenia dotyczące tego, jak długo pracownik może pracować. Istnieją niebezpieczeństwa związane z pracą dłuższą niż normalny dzień pracy. Na przykład, pracownik elektrowni atomowej, pilot lub personel morski może pracować więcej niż 40 godzin tygodniowo. Stawki za nadgodziny dla tych pracowników zależą od rodzaju wykonywanej pracy i tego, czy jest ona wymagana przez prawo. Nawet wtedy istnieją pewne rodzaje pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za nadgodziny.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane