Strona głównaDom i OgródŻyrandol kryształowy, czyli kwintesencja stylu glamour. Jak dobrać go do salonu?

Żyrandol kryształowy, czyli kwintesencja stylu glamour. Jak dobrać go do salonu?

Niezwykle popularna jest aranżacja wnętrza w stylu glamour, ale nawet w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach architekci często decydują się na reprezentacyjny, biżuteryjny dodatek, który ma wyróżniać się na tle prostej, geometrycznej formy bez zbędnych zdobień. Taki kontrapunkt świetnie się prezentuje i może być nim żyrandol kryształowy, który jest kwintesencją stylu glamour. Jak dobrać go do salonu?

Żyrandol kryształowy – jak wybrać ten najlepszy? 

Żyrandol żyrandolowi nierówny i to fakt niezaprzeczalny. Bez wątpienia ten reprezentujący stylistykę glamour powinien być najwyższej jakości. Oczywiście jest to żyrandol zdobiony kryształami na całej powierzchni. Może mieć zarówno stalowe, jak i pokryte taflą szkła ramiona. Kryształowe zdobienia mogą mieć różne kształty od okrągłych szlifowanych zawieszek, przez te w kształcie migdałowym, aż po „okapniki” – elementy zdobiące gwinty, które są zdobione dekoracyjnymi cięciami w szkle. Istotne znaczenie ma tutaj rodzaj kryształu. Najlepiej sprawdza się żyrandol kryształowy wykonany z kryształu czeskiego, który charakteryzuje się najwyższą czystością. Taki kryształ posiada wysoką zawartość tlenku ołowiu i właśnie z tej przyczyny zachwyca swoją przejrzystością. Dodatkowo taki kryształ charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia.     

Jak dobrać żyrandol w stylu glamour do salonu? 

Dużo zależy od wielkości salonu, a także jego wysokości. Rozmiar żyrandola powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia. Oczywiście tak samo ilość źródeł światła ma tutaj znaczenie, bo w małym salonie wymagana moc świetlna wyrażona w lumenach będzie znacznie mniejsza niż w tym dużym, przestronnym, np. połączonym z jadalnią. Generalnie należy pamiętać, że na każdy metr kwadratowy powinno przypadać od 300 do 500 lumenów, a jedna żarówka LED odpowiadająca tradycyjnej żarówce o mocy 40 W zapewnia moc świetlną na poziomie właśnie tym wymaganym na metr kwadratowy. Nie oznacza to, że w przypadku salonu o powierzchni 12 m2 potrzebny będzie żyrandol z 12 żarówkami LED, bo jednak trzeba wziąć pod uwagę, że stosowane jest jeszcze oświetlenie strefowe w postaci kinkietów, lamp wiszących, plafonów, ale i lamp stojących czy małych lamp biurkowych doświetlających kąty. Jeżeli chce się oświetlić tylko centralną część pomieszczenia, czy jedną strefę, to może wystarczyć żyrandol na 4 albo 6 źródeł światła LED. Oczywiście właśnie to, że żyrandol dostosowany jest do energooszczędnego oświetlenia ma duże znaczenie. Kiedy już wszystkie kwestie techniczne mamy za sobą, możemy po prostu dobrać design żyrandola. Tutaj można pokusić się o ten bogato zdobiony ze szlifowanymi kryształowymi zawieszkami, dekoracyjnymi wycięciami w szkle na ramionach, a także ciętymi dekorami w miejscu montażu żarówek LED. Jeżeli salon urządzony jest w odcieniach bieli i szarości, to można pokusić się o ciekawy żyrandol z białymi i szarymi kryształami. Barwione kryształy w żyrandolu mogą być dobrane kolorystycznie także do elementów wyposażenia. Jeżeli w salonie stoi piękny czerwony narożnik z pikowanym zdobieniem na oparciach, to nad strefą wypoczynku może znaleźć się żyrandol z białymi i czerwonymi kryształami, który będzie niezwykle oryginalny. 

Żyrandol kryształowy sprawia, że wnętrze staje się jeszcze bardziej eleganckie i prestiżowe. Na pewno chcąc dodać nutę glamour do salonu, warto się na niego zdecydować. To dekoracyjny element przestrzeni, który nigdy nie wychodzi z mody.                       

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najczęściej Czytane