Przystąpienie do psychotestu może być przytłaczającym doświadczeniem. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do pomyślnego przejścia testu. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będzie Ci o wiele łatwiej.
Przygotowanie do testu psychometrycznego
Poddanie się testowi psychometrycznemu dla kierowców jest oceną psychologiczną, której celem jest ocena ogólnej inteligencji i koncentracji umysłowej. Kandydaci są również oceniani pod kątem umiejętności wielozadaniowości i logicznego wnioskowania. Kandydaci są proszeni o dokonywanie ocen pod presją czasu. Wyniki testu są wykorzystywane w połączeniu z CV i rozmową kwalifikacyjną w celu ustalenia, czy kandydat nadaje się do pracy na danym stanowisku.
Test jest zazwyczaj przeprowadzany online. Jest to test czasowy, który składa się z zestawu zadań cyfrowych. Testy oceniają główne aspekty poznawcze związane z prowadzeniem samochodu, takie jak uwaga, percepcja, funkcje wykonawcze, pamięć i koordynacja. Wyniki mogą być wykorzystane do wykrycia deficytów w tych umiejętnościach, a także zaburzeń poznawczych.
Przed przystąpieniem do testu warto poćwiczyć. W wielu źródłach można znaleźć przykładowe testy psychometryczne. Dobrym pomysłem jest również zwrócenie się do uczelnianego biura karier o udostępnienie darmowych materiałów do testów.
Przeprowadzenie testu psychometrycznego dla kierowców wymaga dużych umiejętności. Oprócz umiejętności odpowiadania na pytania będziesz musiał wykazać się szybkością i dokładnością.
Bardzo uważne czytanie pytań
Poświęcenie czasu na odpowiednie przygotowanie się do testu na prawo jazdy wymaga czegoś więcej niż tylko kilku minut przerwy. Test może nie być dla każdego, ale może być fajnym sposobem na spędzenie czasu. Jeśli masz ochotę wziąć udział w tym przedsięwzięciu, kilka wskazówek i trików sprawi, że szybko znajdziesz się w drzwiach. To także najlepszy czas na doskonalenie umiejętności prowadzenia samochodu i sprawdzenie swojej wiedzy. Większość z nas ma w swoim arsenale kilka problemów, ale kiedy się je rozwiązuje, jesteśmy bardziej niż chętni, by pokazać się z jak najlepszej strony.
Modlitwa
Kilka badań wykazało, że modlitwa o problem jest dobrym sposobem na oczyszczenie umysłu i zmniejszenie ilości zmartwień. Jak jednak modlitwa wpływa na procesy poznawcze i zdolność koncentracji uwagi? W odróżnieniu od innych rodzajów medytacji, modlitwa jest nie tylko sposobem na uwolnienie umysłu od zmartwień, ale może też zwiększyć zdolność do poszukiwania rozwiązań dla bieżących problemów.
Friese i współpracownicy zbadali, w jaki sposób modlitwa może wpływać na różne procesy poznawcze, w tym zdolność do skupienia uwagi na problemie i kontrolę poznawczą. Stwierdzili, że modlitwa ma znaczący wpływ na zdolność lokalizowania słów istotnych dla danego problemu.
Uczestników podzielono na dwie grupy. Jedna grupa została poproszona o wykonanie komputerowego zadania wyszukiwania słów, podczas gdy druga grupa została poproszona o medytację nad problemem. Wyniki pokazały, że grupa, która się modliła, miała szybszy czas podejmowania decyzji leksykalnych oraz ogólną wydajność w zadaniu wyszukiwania słów.
Zadanie leksykalno-decyzyjne polegało na zidentyfikowaniu słowa z listy ciągów liter. Słowa były wybierane z czterech kategorii problemowych. Ponadto nie było różnicy w rozmieszczeniu elementów wyszukiwania słów między obiema grupami.