Strona głównaDom i OgródJak działa fotowoltaika? Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa fotowoltaika? Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest możliwe, że słońce może zasilić nasze domy i urządzenia? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! W tym artykule opowiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o fotowoltaice. Dowiesz się m.in. czym jest fotowoltaika, jak działają moduły fotowoltaiczne, co to jest instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii, ile kosztuje taka inwestycja i czy warto zainwestować własne pieniądze w fotowoltaikę. Zapraszamy do lektury!

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się przekształcaniem energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą specjalnych urządzeń – paneli fotowoltaicznych. W dużym uproszczeniu, fotowoltaika tylko czeka na to, aby słońce się do niej uśmiechnęło, a ona odwdzięczy się energią.

Przechodząc jednak do bardziej naukowych tłumaczeń: panele fotowoltaiczne wykorzystują tzw. efekt fotowoltaiczny, który polega na wytwarzaniu energii elektrycznej w odpowiednich materiałach, gdy są one napromieniowane światłem.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • falownika, który zmienia prąd stały na prąd zmienny (bo większość urządzeń w domu rozumie tylko ten drugi),
  • elementów do montażu, czyli sposobu zamocowania paneli (na dachu czy na gruncie),
  • kabli i zabezpieczeń, by wszystko działało bezpiecznie,
  • licznika energii i ewentualnie magazynu energii (czyli, gdy słońce akurat nie chce się do nas uśmiechać).

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna może się różnić w zależności od potrzeb i miejsca, w jakim się znajduje.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

W skrócie – panele fotowoltaiczne czerpią energie z promieni słonecznych. Za pomocą modułów fotowoltaicznych energia słoneczna jest przetwarzana na prąd stały, następnie prąd ten jest przekształcany na prąd zmienny w falowniku. Pozwala to na podłączenie instalacji do elektrycznej sieci naszego domu i korzystanie z jej energii.

Jeśli dodatkowo wyposażymy ją w magazyn energii, będziemy mogli korzystać z energii zgromadzonej w słoneczne dni również podczas zachmurzenia czy nocy. Istnieje również możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio do sieci energetycznej, co pozwala na sprzedaż nadmiarowej energii.

Źródło zdjęcia: https://sanerga.pl/fotowoltaika/

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ceny instalacji fotowoltaicznych różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak ilość paneli, ich moc, rodzaj montażu, czy też potrzeba zastosowania magazynu energii. Istnieją na rynku różnorodne oferty, czasami można natknąć się również na promocje i dotacje. Przykładowo, domowa instalacja może kosztować od 20 000 zł do 40 000 zł, nie licząc ewentualnych dopłat czy ulg. Najlepiej przeprowadzić gruntowną analizę potrzeb, zasięgnąć kilku ofert, a potem po prostu inwestować w fotowoltaikę!

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Szczerze mówiąc – warto! Inwestycja w fotowoltaikę pozwala nie tylko na realne oszczędności na rachunkach za prąd, ale również na bycie ekologicznym. Wykorzystując energię słoneczną, chronimy środowisko naturalne i ograniczamy naszą zależność od nieodnawialnych źródeł energii. Czy warto? Oczywiście, że tak. Zarówno dla naszej planety, jak i dla naszych kieszeni.

Jak dobrać moc instalacji?

Przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Warto dokładnie przeanalizować swoje zużycie energii na przestrzeni całego roku, uwzględniając różne sezonowe zmiany. Wybierzmy taką moc instalacji, która zapewni nam bezstresowe użytkowanie paneli fotowoltaicznych w ciągu całego roku.

O czym warto pamiętać decydując się na montaż?

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej warto skontaktować się z ekspertem w tej dziedzinie. Prace powierzone majstrowi-amatorowi mogą spowodować nie tylko spore straty finansowe, ale także wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo domowników. Co więcej, należy również wziąć pod uwagę przypadki, w których lokalne przepisy zabraniają instalacji paneli na dachu lub elewacji. Decydując się na montaż, warto również uwzględnić, że produkcja energii zależna jest od wielu czynników, takich jak pogoda, pora dnia czy pora roku.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są z jednej strony dość odporne, ale z drugiej – wrażliwe na niektóre czynniki zewnętrzne. W okresie zimowym warto zadbać o regularne oczyszczanie paneli ze śniegu lub warstwy lodu – w przeciwnym razie mogą one pochłaniać niewiele energii słonecznej. W sezonie letnim należy natomiast zwrócić uwagę na konieczność regularnego czyszczenia paneli z kurzu, pyłów i innych zabrudzeń. W przypadku większych zanieczyszczeń warto zwrócić się o pomoc do specjalistów z branży.

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne może stanowić znaczną oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Decyzja o montażu powinna być jednak przemyślana i oparta na rzetelnej analizie potrzeb domowych oraz warunków lokalnych. Odpowiednie dbanie o panele fotowoltaiczne pozwoli z kolei na dalszą efektywna produkcję energii ze źródeł odnawialnych i przyczynienie się do ochrony środowiska. Jeśli mieszkasz w okolicy miasta Wałbrzych zawsze możesz zwrócić się o pomoc do jednej z lokalnych firm instalacyjnych, np.: https://sanerga.pl/fotowoltaika-walbrzych/

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane