Strona głównaZdrowieJak dobrać płyn do soczewek?

Jak dobrać płyn do soczewek?

Osoby noszące na co dzień szkła kontaktowe muszą pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Na rynku dostępne są dwa popularne płyny do czyszczenia soczewek, czyli środki wielofunkcyjne oraz oksydacyjne. Jak dobrać płyn, biorąc pod uwagę rodzaj soczewek i dlaczego jego zakup jest tak ważny?

Jakie są rodzaje szkieł kontaktowych i dlaczego wybór płynu do ich czyszczenia jest tak ważny?

Aby w prawidłowy sposób dbać o wzrok, ważne jest nie tylko to, aby dobrać soczewki do posiadanej wady tego narządu, ale też zachować je w należytej higienie. W tym właśnie pomoże specjalistyczny płyn do soczewek. Niewłaściwa higiena i czyszczenie szkieł może doprowadzić do ogromnego dyskomfortu, a nawet infekcji oczu. Dolegliwości wynikające z nieprawidłowego czyszczenia tych akcesoriów mogą okazać się nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dostępne są różne rodzaje soczewek. Można je podzielić ze względu na częstotliwość wymiany na jednodniowe i dwutygodniowe. Oprócz tego rozróżnia się rodzaje soczewek według wady wzroku, jaką mają korygować na: soczewki do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności, astygmatyzmu, prezbiopi. W sprzedaży dostępnych jest nie tylko wiele modeli soczewek, ale także płynów do ich pielęgnacji. Pamiętajmy, aby wybrać płyn, który będzie odpowiedni do naszego stylu życia i wymagań względem procedury czyszczenia. Oczywiście, musi też współgrać z noszonymi soczewkami.

 

Jaki płyn do pielęgnacji soczewek wybrać?

Wszystkie rodzaje soczewek wymagają przechowywania w specjalnym płynie. Wyjątkiem są jedynie soczewki jednodniowe, nienadające się do ponownego użycia. Po zdjęciu, soczewki kontaktowe należy umyć w płynie, następnie umyć pojemnik płynem, nalać do niego nowego płynu, po czym umieścić w nim szkła. Wybór konkretnego produktu zależy głównie od tego, jakie rodzaje soczewek posiadamy.Do soczewek silikonowo-hydrożelowych albo soczewek hydrożelowych polecane są preparaty wielofunkcyjne. W przypadku soczewek twardych najlepiej sprawdzi się oksydacyjny płyn do soczewek

Czym charakteryzują się poszczególne płyny?

Płyny wielofunkcyjne

Wielofunkcyjny płyn do soczewek to preparat najchętniej wybierany przez użytkowników szkieł. Stanowi on prosty sposób na skuteczną pielęgnację szkieł kontaktowych. To środek wielozadaniowy, dzięki któremu można: opłukać, wyczyścić, zdezynfekować, nawilżyć i przechować soczewki. Takie preparaty w swoim składzie zawierają substancje o działaniu czyszczącym i nawilżającym, które usuwają osady białkowe. Co ważne, podczas korzystania z takich płynów trzeba pamiętać o mechanicznym czyszczeniu oraz spłukiwaniu szkieł. Zadaniem tego środka jest przede wszystkim wspieranie komfortu użytkowanie soczewek, przedłużenie wysokiej jakości noszenia, nawilżenie soczewki, odrywanie i eliminacja zanieczyszczeń oraz złogów. Wielofunkcyjny płyn do soczewek może być stosowany na wszystkie rodzaje soczewek. Skutecznie ochrania przed podrażnieniami i zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Płyny oksydacyjne

Soczewki do oczu mogą być też oczyszczane przy użyciu płynów oksydacyjnych z systemem jednostopniowym bądź dwustopniowym. Głównym składnikiem takich preparatów jest nadtlenek wodoru. Tego typu płyn do soczewek świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami. Korzystanie z niego jest sposobem na eliminację wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Produkt ten nie zawiera konserwantów, z tego względu jest polecany alergikom i osobom o wrażliwych oczach. Co ważne, stosowanie płynu  oksydacyjnego wymaga neutralizacji nadtlenku wodoru. Do tego celu wykorzystuje się specjalny pojemniczek czy tabletki neutralizujące. W przypadku preparatów z systemem dwustopniowym korzysta się z dwóch oddzielnych płynów do przechowywania i czyszczenia szkieł kontaktowych.

Wybór płynu może okazać się nie lada wyzwaniem. Należy sugerować się rodzajem soczewek, jak i swoimi własnymi preferencjami.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Najczęściej Czytane