Trawa to nie tylko estetyczne uzupełnienie każdego ogrodu czy parku miejskiego, ale też ważny element ekosystemu. Trawniki poprawiają jakość powietrza, zapewniają pokarm zwierzętom i przyczyniają się do zatrzymania wody w glebie. Każdy, kto ma ogród, marzy o mięciutkim zielonym dywanie. Ile czasu rośnie trawa i jak przyspieszyć jej wzrost?
Jak długo kiełkuje trawa?
W idealnych warunkach szybko rosnące odmiany traw zaczynają kiełkować już po 7 dniach. Na powolniejsze trzeba poczekać nawet 4 tygodnie, zanim pojawią się pierwsze malutkie źdźbła. Gęsty i równomiernie zielony trawnik powstanie po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Zatem, jeśli chcesz cieszyć się pięknym i naturalnym dywanem w ogrodzie jeszcze tego lata, do dzieła! Wybierz odpowiednią odmianę trawy – taką, która szybko rośnie, przygotuj glebę i cierpliwie poczekaj na efekty. Za chwilę dowiesz się, jak przyspieszyć wzrost trawy, żeby już za kilka tygodni cieszyć się pięknym trawnikiem.
Jak przyspieszyć wzrost trawy?
Wiesz już, jak długo wschodzi trawa – standardowo trwa to od 7 do 14 dni, a w przypadku odmian wolno rosnących – nawet do 4 tygodni. Czy można przyspieszyć wzrost trawy? Jeśli chcesz w krótkim czasie wyhodować w ogrodzie trawnik, wybierz odpowiedni gatunek – trawa sportowa należy do tych, której nasiona, bez względu na pogodę i inne okoliczności, rosną w krótkim czasie. Trawa sportowa jest odporna na deptanie i szybko się odradza po uszkodzeniach. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi – należy do gatunków wytrzymałych i trudno ją zadeptać. Dobrym tempem wzrostu charakteryzuje się też druga odmiana, czyli życica trwała. Ta trawa rośnie szybko i ma długi okres wegetacyjny. W niedługim czasie po wysianiu tworzy gęstą murawę odporną na zniszczenia. Żeby przyspieszyć wzrost trawy, a dokładniej tworzenie trawnika, potrzebny jest więc odpowiedni gatunek. Co jeszcze wpływa na to, jak szybko rośnie trawa?
Przygotowanie gleby pod wysiew trawy
Najważniejszym elementem jest właściwie przygotowane podłoże. Gleba pod trawę powinna być przekopana lub spulchniona – trawa najlepiej rośnie na podłożach piaszczysto-gliniastych o pH od 5,5 do 7. Przekopana i spulchniona ziemia ułatwia nasionom dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Tak przygotowane podłoże skuteczniej zatrzymuje też wodę. Przed wysianiem trawy trzeba usunąć z ziemi kamienie, chwasty i inne zanieczyszczenia. Warto też wzbogacić glebę nawozami, by zapewnić trawie niezbędne składniki. Do wiosennego nawożenia trawnika najlepiej wybrać nawóz o zwiększonej zawartości azotu z dodatkiem fosforu i potasu.
Odpowiednia pora wysiewu trawy
Nie bez znaczenia jest to, kiedy wysiewasz nasiona. Najlepszy czas na sianie trawy przypada na wczesną jesień, kiedy temperatura gleby i powietrza sprzyja kiełkowaniu roślin. Ale wysiew możesz zrobić również i na wiosnę, najlepiej pod koniec kwietnia (kiedy nie ma już przymrozków), w maju lub czerwcu.
Sprawdź ofertę nasion traw: https://www.obi.pl/nasiona-i-cebulki/nasiona-traw/c/2080
Nawadnianie trawy
Nasiona trawy potrzebują wilgoci do kiełkowania, ale nadmierna ilość wody może im zaszkodzić. Podlewaj trawnik regularnie, ale z umiarem tak, by utrzymać glebę wilgotną, ale nie mokrą. Kiełkującą trawę nawadniaj raczej delikatną mgiełką niż mocnym strumieniem, żeby nie wypłukiwać nasion i nie naruszać tworzącego się systemu korzeniowego.
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Trawa będzie najlepiej rosła tam, gdzie nie będzie narażona na silne wiatry, nadmierną wilgotność i ataki szkodników. Wzrastającą trawę możesz przykryć siatką ochronną, by zabezpieczyć ją przed ptakami, a także agrowłókniną, a dokładniej matą ściółkującą, żeby zapewnić roślinom stabilną temperaturę i wilgotność.
Stymulatory wzrostu
Żeby pobudzić trawę do rośnięcia, użyj biostymulatorów i stymulatorów wzrostu z naturalnymi hormonami roślinnymi lub innymi substancjami stymulującymi wzrost. Produkty, takie jak biostymulatory pomagają roślinom lepiej wykorzystywać składniki odżywcze z gleby i w ten sposób przyspieszają ich rośnięcie.
Jak pielęgnować trawnik?
Pierwsze źdźbła trawy już się pojawiły, a murawa z dnia na dzień staje się coraz gęstsza. Żeby uzyskać trawnik, o jakim marzysz, musisz codziennie podlewać trawę i sprawdzać, czy nie pojawiły się na niej żadne szkodniki. Kiedy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm czas na pierwsze koszenie. Źdźbła należy przyciąć delikatnie (usunąć zaledwie 1/3 wysokości), żeby nie osłabić młodych roślin, a pobudzić je do zagęszczenia i zdrowego wzrostu. Dzięki regularnemu koszeniu korzenie roślin się wzmacniają, a trawnik wygląda estetycznie. Co jeszcze zrobić, żeby trawa dobrze rosła?
Dalsze nawożenie
Po wschodzie trawa nadal potrzebuje nawożenia dostosowanego do potrzeb konkretnego gatunku. Stosuj nawozy przeznaczone do traw w odstępach czasu, żeby zapewnić trawie składniki niezbędne do silnego wzrostu i rozwoju.
Zwalczanie chwastów i szkodników
Regularnie usuwaj chwasty i nie dopuszczaj do ich rozprzestrzeniania się. Chwasty konkurują z trawą o światło, wodę i składniki odżywcze. Kontroluj, czy na źdźbłach nie pojawiły się chrabąszcze lub larwy muchówek. Kiedy tylko je zauważysz, zastosuj metody ekologiczne lub odpowiednie insektycydy, żeby zwalczyć szkodniki.
Trawa kiełkuje już nawet po tygodniu, ale żeby cieszyć się gęstym, zielonym i zdrowym trawnikiem, trzeba poczekać kilka tygodni. Regularnie ją nawadniaj, odżywiaj i chroń przed szkodnikami, żeby latem móc chodzić po mięciutkiej murawie.